Град Краљево положио је велики и важан тест из области спорта. Веома успешном организацијом Првенства Балкана у атлетици за сениоре и сениорке, показали смо још једном да смо град спорта и да нам се може поверити једно овако велико такмичење. На Балканијади је наступило око 650 атлетичара из 20 земаља. Првенство је отворио некадашњи успешни српски атлетичар, Слободан Бранковић, који је један од главних „криваца“ што је ово првенство одржано управо у граду на Ибру. Осврнуо се и на то да је у трци на 400м са препонама наступио вицешампион света, што довољно говори о значају и озбиљности Балканског првенства.
Ово је био један дуг процес да дођемо до овако лепог објекта као што је Атлетски стадион у Краљеву. Он је комплетно реконструисан и зато сада имамо прилику да у град на Ибру доведемо звезде европске и светске атлетике, великих шампиона и освајача бројних медаља. Наравно да град Краљево неће стати на овоме, Српски атлетски савез, Балканска атлетика, Евопска атлетика сигурно ће и у будуће подржавати Атлетски клуб Краљево и сам град у организацији још већих такмичења. То је интерес свих нас, српске атлетике и љубитеља краљице спортова. Није само спорт за велике градове, Београд, Нови Сад и Ниш. Показали смо организацијом овог првенства да и Краљево може да угости 20 земаља и више од 650 такмичара. А знамо да нека Европска првенства немају толико земаља учесница. Поносан сам на ово што смо урадили у овом дивном граду, истакао је Слободан Бранковић.
Представници Србије искористили су такорећи предност домаћег терена и окитили се великим бројем медаља. Чак 13 одличја је освојено, а од тога шест златних, три сребрне и четири бронзане. Првог дана такмичења освојено је 10 медаља. На 400м са препонама наш такмичар Никола Костић заузео је треће место са резултатом 50.21 с. На 400м код сениора, Бошко Кијановић узео је сребро резултатом 45.50с и тако оборио лични рекорд. У скоку у даљ, Србија је била неприкосновена. Најпре је Страхиња Јованчевић узео злато скоком од 7.89м, а другопласирани је био Лазар Анић скоком од 7.78м. Шампионка Балкана на 100м за сениорке је српска атлетичарка Ивана Илић резултатом 11.48с, док је Милица Тирнанић забележила резултат 11.53с. Српски атлетичар Асмир Колашинац освојио је сребро у бацању кугле, његов резултат је 20.07м. У штафети 4×100 код сениорки победила је екипа Србије у саставу Ања Лукић, Ивана Илић, Тамара Милутиновић и Милана Тирнанић резултатом 44.65с и тако су обориле државни рекорд. Очекивано, најбољи резултат у бацању копља имала је Адриана Вилагош, која је узела злато бацивши копље 60.62м. У дисциплини скок у вис, наш атлетичар, Славко Стевић заузео је треће место са 2.18м. Други дан Балканијаде такође је био успешан за српске такмичаре. Највећи успех остварила је Милица Гардашевић која је скоком од 6.91м остварила норму и резервисала карту за Олимпијске игре у Паризу 2024.године и тако постала шести члан српског олимпијског тима Србије. У конкуренцији сениорки на 100м са препонама нови државни рекорд поставила је Милица Емини, и оборила стари након 14 година. Њен резултат био је 13.15с. Иако је оборила државни рекорд у укупном пласману заузела је шесто место. Бошко Кијановић се другог дана окитио још једном медаљом. Овога пута бронзаном, у трци на 200м, резултатом 20.87с. Неприкосновен је био Елзан Бибић, који је победник трке на 3000м резултатом 8:11,42.
Помоћник градоначелника за спорт, Милош Симовић, који је и сам некадашњи атлетичар, признао је да му се остварио сан, да се једно велико и значајно првенство, а то је Балканско организује управо у нашем граду и најавио је да је то само почетак узбудљивог лета и јесени који нас очекују.
Човек мора да сања да би тежио онда ка томе те снове и остварује. Један од мојих снова, се одржавањем овог првенства испунио и могу само да будем поносан на ово што смо постигли. Захвалност иде граду Краљеву на подршци, као и Балканској асоцијацији и Српском атлетском савезу, али и свим људима који прате целокупно првенство и који су део овог спортског догађаја. Остварили смо сјајне резултате, на шта смо још више поносни. Оборено је доста личних рекорда као и државних од којих су неки старији и од деценије ипо. Било је невероватних трка, а врло су успешне биле и остале дисциплине. Била је част гледати све ове шампионе и они који ће тек расти и напредовати након овог такмичења. Што се тиче спортских догађаја у нашем граду у будућем периоду, интезивно радимо и период пред нама биће пун дешавања. Готово сваког викенда имаћемо неко спортско дешавање. У августу нас очекује нова дисциплина фудбал три на три у центру града. Имаћемо ауто трке на Берановцу, јавне часове и тренинге за децу основних школа и предшколских установа. Јако интересантно и до сада нешто што није било јесте обука пилота на нашем спортском аеродрому. Септембар ће бити исто тако занимљив ако и још бољи, али нећемо још откривати све, нека буде и изненађења, рекао је помоћик градоначелника за спорт, Милош Симовић.
Добродошлицу у наш град свим такмичарима, тренерима, судијама и свима који су учествовали у реализацији Балканског првенства, пожелео је градоначелник Краљева, др Предраг Терзић. Уз напомену да је ово највећи и најзначајнији спортски догађај одржан у нашем граду, истакао је које још бенефите доносе оваква дешавања.
Када смо пре неколико година започели реконструкцију Атлетског стадиона поред Ибра, многи су сматрали да је то велики издатак и за буџет града Краљева, као и за буџет Републике Србије. Међутим, ми смо показали да то није тако. Прошле године смо били домаћини три веома значајна такмичења на Атлетском стадиону, а ове године смо сигуран сам више него успешно организовали највећи спортски догађај до сада у граду на Ибру, Балкански шампионат за сениоре и сениорке у атлетици. Сви такмичари, њихови тренери и пратиоци, попунили су на неколико дана све смештајне капацитете у нашем граду и до тога ћемо имати користи сви. Циљ нам је да као домаћини разинх догађа угостимо што већи број домаћих и страних људи који ће уживати у Краљеву, али од чега ће и бројни суграђани имати само бенефите, истакао је др Предраг Терзић, градоначелник Краљева.
Најуспешнија репрезентација на овом Балканском првенству била је Турска са освојение укуоно 24 медаље, друго место заузела је земља домаћина, Србија са 13, а трећепласирана је била Укаранија, чији су се атлетичари окитили са 11 одличја.